четвъртък, 8 септември 2011 г.

15/28 август ВСЕБЛАЖЕНО УСПЕНИЕ НА ПРЕНЕПОРОЧНАТА ВЛАДИЧИЦА НАША БОГОРОДИЦА И ПРИСНОДЕВА МАРИЯ (обновено)


На Великата вечерня, 1-ви антифон на 1-ва катизма. На Господи воззвах, стихири на 8, глас 1:

О, дивно чудо! В гроб се полага Източника на Живота и гробницата става стълба към небето; весели се, Гетсимания, свята Богородична обител! Да викнем, верни, имайки Гавриил за предводител: „Благодатна, радвай се, с Теб е Господ, Който чрез Тебе дава на света велика милост!” (3)

Дивни са Твоите тайни, Богородице! Ти се яви Престол на Всевишния, Владичице, и днес се пресели от земята на небето. Прекрасна е Твоята слава, сияеща с божествени чудеса. Девици, възвисете се нагоре заедно с Майката на Царя. Благодатна, радвай се, с Теб е Господ, Който чрез Тебе дава на света велика милост! (3)

Власти и престоли, началства и господства, сили и херувими и страшните серафими славят Твоето успение; радват се и земните човеци, украсени с Твоята божествена слава; царе пред Тебе падат в преклонение и заедно с архангелите и ангелите пеят: „Благодатна, радвай се, с Теб е Господ, Който чрез Тебе дава на света велика милост!” (2)

Слава и ныне, глас 1: По Божия повеля богоносните апостоли, понесени отвсякъде на облаци, дойдоха при пречистото и живоначално Твое тяло и го целуваха с любов. А върховните небесни сили, дошли със своя Владика, бяха обзети от боязън докато съпровождаха в неземно шествие пречистото и приелото Бога Твое тяло и невидимо зовяха към по-горните небесни чинове: „Ето, дойде Царицата на всички, Божията Отроковица; вдигнете портите си и приемете над света Майката на вечно-съществуващата Светлина, защото чрез Нея се извърши спасението на всички родове човешки; не можем да гледаме към Нея и невъзможно ни е да Й въздадем достойна почит, защото достойнството Й надхвърля всяка мисъл!” Затова, пречиста Богородице, пребъдвайки с живоносния Цар и Твоя Рожба, непрестанно Го моли да запази и спаси Твоя нов народ от всяко вражеско нападение, защото Твоето покровителство придобихме и Тебе бляскаво прославяме во веки!

Вход. Прокимен на деня и паримии на празника.

Стихири на литията, самогласни, глас 1:

На очевидците и служителите на Словото подобаваше да видят и успението по плът на Неговата Майка, защото това бе последното извършено над Нея тайнство; та да видят не само възхождането на Спасителя от земята, но и да свидетелстват за преселването на Родилата Го. Затова пренесени отвсякъде и събрани чрез божествената сила, те достигнаха Сион и изпратиха Отиващата на небето, Която е по-възвишена от херувимите; заедно с тях и ние Й се покланяме, като молитвеница се за нашите души.

От Анатолий, глас 2: По-въздигнатата от небесата и по-славната от херувимите, превъзхождащата по чест цялото творение, Тази, Която заради превеликата си чистота стана обител на вечното Същество, днес предава пресветата си душа в ръцете на своя Син и заедно с Нея се изпълва с радост цялата вселена и нам се дарява велика милост.

От Йоан Дамаскин, глас 2: Всенепорочната Невеста и Майка на Този, у Когото е благоволението на Отца, предназначена от Бога да стане Негово жилище при неслитното Му съединение с човешката природа, днес предава на Твореца и Бога пречистата си душа, която безплътните сили боголепно приемат и към живота се преселва Тази, Която е истинска Майка на Живота, светилник на непристъпната Светлина, спасение на верните и упование за нашите души.

От патриарх Герман, глас 3: Елате, всички земни краища, да възхвалим свещеното преселване на Богомайката, защото Тя предаде в ръцете на своя Син непорочната си душа; затова чрез нейното успение светът се оживотвори и заедно с безплътните сили и апостолите бляскаво празнува в псалми, химни и песни духовни!

Слава, глас 5, от Теофан Начертани, еп. Никейски: Ела, събрание на любителите на празници, елате да се съберем в хор, елате да увенчаем с песни Църквата за упокоението на Божия Кивот; защото днес небето простира недрата си, за да приеме Тази, която роди Невместимия от целия свят; и земята, като отдава Източника на Живота се украсява с благословение и благолепие. Ангелите се събират в хор с апостолите, съзерцавайки с трепет Преселващата си от живота към живота, Родилата Началника на живота. Нека всички й се поклоним, молейки се: „Не забравяй, Владичице, близкото си родство с нас, които с вяра празнуваме всесветото Твое успение!”.

И ныне, глас 5: Възпейте, люде, Майката на нашия Бог, възпейте Я, защото днес Тя предава всесветлата си душа в пречистите ръце на Този, Който безсеменно Се въплъти от Нея и Когото Тя моли непрестанно да дари на вселената мир и велика милост.

Стиховни стихири, самогласни, глас 4:

Елате да възпеем, люде, пресветата чиста Дева, от която неизказано се роди въплътеното Словото на Отца, и зовейки Я да кажем: „Благословена си Ти между жените, блажена е утробата, вместила Христа!”. Предавайки пречистата си душа в Неговите свети ръце, моли се, Пречиста, за спасението на нашите души.

Стих: Стани, Господи, в Твоя покой - Ти и ковчегът на Твоята светиня.

Нека днес запеем, люде, Давидова песен на Христа Бога: „Ще се доведат при Царя, рече той, девици след нея, ще се доведат във веселие и радост.” Защото Тази, която е от Давидово семе и заради която ние се обожихме, в ръцете на своя Син и Владика славно и неизразимо се предава; възпявайки я като Майка Божия, ние викаме и казваме: „Спаси от всякаква злина нас, които Те изповядваме за Богородица и избави от беди душите ни!”.

Стих: Кле се Господ пред Давида в истината и няма да се отрече от нея.

Всепочитаното Ти успение, всесвята Дево чиста, ангелските множества на небесата и ние, родът човешки на земята прославяме, защото Ти стана Майка на Твореца на всичко, Христа Бога. Непрестанно Го моли за нас, които след Бога надеждата си на Тебе възложихме, Богородице всехвална и непознала брак.

Слава, и ныне, глас 4: Когато Ти, Богородице Дево, отиде при Родилия Се неизказано от Тебе, там присъстваше братът Божий и първи свещеноначалник Йаков, а също и най-почетният първовърховен апостол и началник на богословите Петър; и целият божествен апостолски лик по най-ясен начин богословстваше, възпявайки божественото и страшно тайнство на домостроителството на Христа Бога. И погребвайки Твоето живоначално и приело Бога тяло, те се радваха, Всевъзпявана; а свише всесветите и най-главни ангелски Сили, поразени от чудото, прикланяйки се едни към други казваха: „Повдигнете портите си и приемете Тази, Която роди Твореца на небето и земята! Нека възпеем в славословия свещеното и свято тяло, което вмести Невидимия за нас Господ!”. Затова и ние, като празнуваме Твоята памет, зовем към Теб, Всехвална: „Въздигни силата на християните и спаси нашите души!”.

На петохлебието, тропар, глас 1:

При раждането на Христа Ти девството си съхранила и след смъртта света не си оставила, Богородице; Ти премина към живота, като Майка на Живота и чрез Твоите молитви избавяш от смърт нашите души. (3)

На утренята, на Бог Господ: тропар на празника, три пъти. 

Седален след първата катизма, глас 1:

Всепочтеният лик на премъдрите апостоли по чудесен начин се събра да погребе със слава Твоето пречисто тяло, всевъзпявана Богородице; заедно с тях и ангелското множество запя, благоговейно възхвалявайки Твоето успение, което ние празнуваме с вяра. Слава, и ныне, същият.

Седален след втората катизма, глас 3:

При раждането на Христа от Тебе зачатието бе безсеменно, а при Твоето успение – мъртвостта е без тление; чудо с чудо се съедини в двойно чудо, Богородице! Защото как Ти, Която не си познала мъж, кърмиш Младенец, Пречиста? И как Ти, Божията Майка, макар и мъртва благоухаеш с миро? Затова заедно с ангелите Ти зовем: „Радвай се, Благодатна!”. Слава, и ныне, същият.

Полиелей, величание и избран псалом. Седален след полиелея, глас 4:

Възкликни, Давиде! Какъв е този празник, който в древност ти възпя в книгата на псалмите? Защото Христос, роден безсеменно от твоята Дъщеря - Божията Отроковица и Дева, Я пренесе в Своите обители. Затова ликуват майки и дъщери и невести Христови, викайки: „Радвай се, Ти, Която се пресели в горното Царство!”. Слава и ныне, същият.

Степенни, първи антифон на 4-ти глас

Прокимен, глас 4: Ще възпявам Твоето име от род в род. Стих: Чуй, Дъще, и виж и приклони ухото си.   

Стихира след 50 псалом, глас 6:

Когато наближи упокоението на пречистото Ти тяло, тогава апостолите, събрани около одъра Ти с трепет гледаха към Тебе; и съзерцавайки тялото Ти, бяха обзети от благоговение, а Петър със сълзи викаше към Тебе: „О, Дево, виждам Теб, Която си живот за всички, да лежиш сега и се удивлявам, защото в Тебе се всели Насладата на вечния живот!”. Но, о Пречиста, моли усърдно Твоя Син и Бог да запази невредимо Твоето паство.

Канони от св. Козма Маюмски, глас 1 и от св. Климент Охридски, глас 4 (взет с известни корекции от изданието „Св. Климент Охридски, Слова и служби”. Университетско издателство, С. 2009.) Катавасии: ирмосите на каноните.

Песен 1

Ирмос: Преукрасена с божествена слава, Дево, Твоята свещена и славна памет събра всички верни за веселие и водени от Мариам с песни и тимпани те възпяват Твоя единороден Син, защото славно се прослави.

Припев и на двата канона: Пресвета Богородице, спаси ни.

Невеществените чинове окръжаваха божественото Твое тяло на Сион, а апостолското множество внезапно се събра от краищата на земята и пред Теб застана, Богородице; заедно с тях и ние, Чиста, Твоята свещена памет славим.

Ти получи почести за победата над естеството, Чиста, защото носи в утробата си Бога; но подражавайки на Твоя Творец и Син, Ти свръхестествено се подчиняваш на законите на естеството, затова и умирайки, възкръсваш за вечен живот със своя Син.

Ирмос: Ще отворя уста и тя ще се изпълни с Дух Свети, ще изрека слово за Царицата Майка и в светло тържество ще възпея Нейното успение.

Веселете се, небеса, приели Божията обител – единствената свята Дева, всевъзрадваната, която днес напуска света и се въздига към вишните жилища.

Пресветъл облак събира апостолите от всички земни краища, за да видят, Богородице, пресветото Ти успение, което ние днес радостно почитаме.

Възвеселете се, всички родове, патриарси и пророци, защото Давидовата внучка днес остави земния свят и се въздига в небесата, отваряйки вечните двери на рая.

Песен 3

Ирмос: О, Христе, Божия Премъдрост и Сила, Който твориш и поддържаш всичко, утвърди Църквата непоколебима и непоклатима, защото само Ти Си свят и сред светиите почиваш.

Знаейки Те, като смъртна жена, но и свръхестествено като Майка Божия, Всенепорочна, славните апостоли с трепетни ръце се докосваха до Тебе, сияеща в слава, гледайки Те, като приела Бога скиния.

Божието правосъдие постигна наглите ръце на дръзкия Атоний, като ги подложи на посичане и така заради славата на Божеството съхрани честта на одушевения Кивот, в който Словото стана плът.

Ирмос: Богородице, жив и изобилен Изворе, твоите певци, събрани в хор, духовно утвърди и в твоята божествена памет ги удостой с венците на славата.

Радостно се весели всяка твар, почитайки днес светлото успение на Господарката. Избави ни, Владичице, от греховете ни!

Отхранена в Светая Светих с вечната храна и родила Хранителя на света, днес към Него се отправяш и с милостта си земните човеци от страдания избавяш.

Ликът на богословите от краищата на вселената, а ангелското множество – отгоре, отиваха в Сион, събрани от всесилната воля, за да послужат достойно на Твоето погребение, Владичице.

Ипакои, глас 8: Облажаваме Те всички родове, Богородице Дево, защото невместимият наш Бог Христос благоволи в Тебе да се вмести. Блажени сме и ние, имайки Тебе за закрилница, защото ден и нощ се молиш за нас и с Твоите молитви скиптрите на царствата се утвърждават. Затова, възпявайки Те, викаме към Тебе: „Радвай се, Благодатна, Господ е с Тебе!”.

Песен 4

Ирмос: Словата и загадките на пророците предвъзвестиха Твоето въплъщение от Девата, Христе, и сиянието на Твоя блясък, което ще се яви като светлина за народите; и бездната с радост зове към Теб: „Слава на Твоята сила, Човеколюбче!”.

Вижте, народи, и се удивете, защото святата и най-славна Божия Планина се въздига високо в небесните обители; земното Небе – Богородица се вселява в нетленната и небесна обител.

Твоята смърт стана преход към вечния и по-добър живот, Пречиста, пренасяйки Те от временния към наистина божествения и непреходен живот, Пренепорочна, та с веселие да съзерцаваш Твоя Син и Господ.

Вдигнаха се небесните врати, ангелите запяха и Христос прие девственото съкровище на Своята Майка; херувимите Я въздигнаха с веселие, а серафимите Я славят с радост.

Ирмос: Съзерцавайки неизследимия Божи съвет, за Твоето, Всевишни, въплъщение от Девата, пророк Авакум зовеше: слава на Твоята сила, Господи.

Ангелските войнства в трепет се дивят на чудото и сега покриват Твоето пресвето тяло, Пречиста Богородице, и на небето го отнасят.

Запей сега духовни песни, Давиде, пророкувайки за Йакововота красота, в която като дъжд слезе Владиката на всичко Христос и сега я пренася на небесата.

Мойсей видя страшното чудо на Твоето раждане, Пречиста, в предобраза на неизгарящата в божествения огън къпина на Синай.

Песен 5

Ирмос: Изповядваме божествената и неизразима красота на Твоите добродетели, Христе, защото Ти възсия от вечно-съществуващата Слава като съ-вечно и ипостасно Сияние и въплъщавайки Се от девствената утроба, за намиращите се в тъмнина и сянка Ти възсия като Слънце.

Апостолският лик, носен сякаш на облаци, се събра от краищата на земята в Сион, за да послужи на Тебе, Дево – Облак лек, от който за намиращите се в тъмнина и сянка изгря Всевишният Бог, като Слънце на правдата.

По-звучни от тръби бяха боговдъхновените езици на богословстващите мъже, които към Богородица зовяха, пеейки чрез Духа надгробна песен: „Радвай се, нетленен Източник на живоначалното и спасително за всички Божие въплъщение!”.

Ирмос: Всички твари се изумиха при Твоето почетно успение; защото Ти, невкусилата брак Девица, се представи от земята към вечните обители и безкрайния живот, дарявайки спасение на всички, които Те възпяват.

Разцъфналият Ааронов жезъл, Дево, е предобраз на безсеменно прорасналия прекрасен Плод на Твоята пречиста утроба; Него днес безплътните войнства почитат и Тебе облажават.

Йаков Те видя като стълба, Дево, по която Божието Слово слезе в утробата Ти безсеменно и Те запази нетленна и след раждането, а сега в небесата Те пренася.

В древност пророкът Те предрече като сенчеста планина и закрилница, от която изгря Слънцето на правдата, Пресвета Владичице, Което с раждането Си от Тебе просвети целия свят, за да Те възвеличава.

Песен 6

Ирмос: Огънят в утробата на обитаващия морските дълбини кит бе предобраз на Твоето тридневно погребение, на което Йона стана пророк, защото спасен, преди да бъде пратен невредим, той зовеше: „Жертва ще Ти принеса с хвалебен глас, Господи!“

Бог, Царят на всичко, яви върху Тебе свръхестественото, защото както при раждането Си Той Те запази Девица, така и в гроба тялото Ти нетленно опази и го прослави с божествено преселение, въздавайки Ти чест, като Син на Майка.

Твоята Рожба наистина Те постави в Светая Светих, Дево, като светъл светилник на невеществената Светлина, като златна кадилница на божествения Въглен, като съд с манна и жезъл, като скрижал от Бога написан, като свят кивот и трапеза на живия Хляб.

Ирмос: Божествения и почитан от всички празник на Богомайката елате да празнуваме, богомъдри, и с ръце да запляскаме, славейки Родения от Нея Бог.

Облаците се уподобиха на ангелски сили и събраха днес апостолите, за да почетат Твоето преселване, Владичице.

Елате, христолюбци, да съставим хор почетен и единогласно да възпеем пресветата Божия Майка, Която днес се пренася в небесата.

Чудо на чудесата става днес – предвечното Слово, безсеменно станало в Тебе плът и запазило Те божествено чиста и нетленна, днес Те преселва в небесата.

Кондак, глас 2: Гробът и смъртта не смогнаха да удържат неуморната в молитви Богородица и неизменната надежда в застъпничествата, защото като Майка на Живота към живота Я пренесе Този, Който Се всели в Нейната вечно девствена утроба.

Икос: Огради моите помисли, Христе мой, защото дръзвам да възпея Стената на света - пречистата Ти Майка; укрепи ме в кулата словото и ме защити при тежки помисли, защото Ти изпълняваш прошенията на тия, които викат и просят с вяра; затова ми дай език безупречен и разум непосрамен, защото всеки съвършен дар идва от Тебе, Който се всели във вечно девствената утроба.

Песен 7

Ирмос: Съпротивлявайки се на жестоката ярост и огъня, божествената любов угаси огъня с роса и се надсмя над яростта, правейки боговдъхновена и духовна триструнна лира от преподобните юноши, които в отговор на музикалните инструменти посред пламъка пееха: „Препрославен Боже наш и на отците ни, благословен Си!”.

Изработените от Бога скрижали, изписани от Божествения Дух, Мойсей строши с гняв; но неговият Владика, запазвайки невредима Своята Родителка, сега Я всели в небесните обители. Тържествувайки с Нея, към Христа зовем: „Препрославен Боже наш и на отците ни, благословен Си!”.

С кимвали от чисти уста и с мелодичната лира на сърцето, с благозвучната тръба на възвишения ум, пляскайки усърдно с ръце в този знаменит и избран ден на преселването на Чистата Дева зовем: „Препрославен Боже наш и на отците ни, благословен Си!”.

Събери се, боговдъхновен народе, защото Обителта на Божията слава от Сион се пренася към небесното жилище, където звучи чистият глас на празнуващите, гласът на неизказаната радост и с веселие всички зоват към Христа: „Препрославен Боже наш и на отците ни, благословен Си!”.

Ирмос: Богомъдрите отроци не почетоха творението повече отколкото Твореца, но мъжествено потъпкаха застрашаващия ги огън и радостно запяха: „Всехвални Господи и Боже на отците ни, благословен Си!”

Чудни неща днес удивяват творението, защото ангелите неспирно с несекващи гласове почитат Твоето преселване, Владичице, и на небето Те възнасят.

Събери ни, Владичице, от всички краища, както някога събра апостолите на Твоето представяне и не си спомняй нашите прегрешения, единствена Премилостива.

Приеми, Владичице, молебна песен от устата на грешните, които светло празнуват Твоето успение, имайки само Тебе за помощница.

Песен 8

Ирмос: Всемогъщият Божи Ангел направи огъня разхлаждащ светите отроци, но изгарящ злочестивите; Той направи Богородица живоначален Извор, от Който блика разорение на смъртта и живот за тия, които пеят: „Ние, избавените, възпяваме Едничкия Създател и Го превъзнасяме във всички векове!”.

Цялото множество на богословите съпровождаше Божия Кивот на Сион, зовейки с такива слова: „Къде отиваш сега, Скинио на Живия Бог? Не преставай да се грижиш за тия, които с вяра пеят: „Ние, избавените, възпяваме Едничкия Създател и Го превъзнасяме във всички векове!”.

Отивайки си, Всенепорочната вдигна ръцете, с които бе прегръщала въплътения Бог и като Майка с дръзновение каза на Този, Когото роди: „Тези, които Ми повери, во веки запази, защото те Ти пеят: „Ние, избавените, възпяваме Едничкия Създател и Го превъзнасяме във всички векове!”.

Ирмос: Благочестивите отроци в пещта бяха спасени от Отрока на Богородица; тогава Той бе предизобразен, а сега в действителен вид събира цялата вселена, за да пее: „Господа възпявайте, творения, и Го превъзнасяйте във всички векове!”.

Безплътните чинове днес, заедно с апостолите светло тържествено изпращат богоносното тяло на Божията Майка в небесните селения; подобно на тях и ние в един глас Я величаем непрестанно.

Песни Ти принасяме, Пречиста, и възхваляваме Твоето успение, с което ни очисти от грехове и страсти; покори враговете на нашия владетел, за да Те величаем непрестанно.

Имайки само Тебе за покров и застъпница, Пречиста, падаме пред Теб пленени от грехове и просим прошка за безбройните злини, като почитаме днес Твоето успение, чрез което се избавихме от всякакви беди.

Песен 9

Припев: Всички родове Те облажаваме, единствена Богородице.

Ирмос: В Тебе, Дево чиста, се превъзмогват пределите на естеството, защото раждането остава девствено и смъртта се сгодява за живота; Дева след раждането и жива след смъртта, Богородице, Ти винаги спасяваш Твоето наследие.

Изумяваха се ангелските сили, съзерцавайки на Сион своя Владика, приемащ в ръцете Си женската душа; защото Той, както подобаваше на Син зовеше Тази, която пречисто Го роди: „Ела, Пречиста, и бъди прославена с Твоя Син и Бог!”.

Апостолският лик приготви за погребение Твоето приело Бога тяло и гледайки към него в страх, със силен глас зовеше: „Възхождайки в небесните чертози при Твоя Син, винаги спасявай, Богородице, Твоето наследие!”

Припев: Ангелите, виждайки успението на Пречистата, се удивиха как Девата възлиза от земята на небето.

Ирмос: Нека всички родени на земята радостно се веселят, просвещавани от Духа, нека тържествува естеството на безплътните умове, почитайки свещеното преселване на Богомайката и да зове: „Радвай се, всеблажена Богородице, чиста Приснодево!”.

Бог Те показа на законодателя в Синай като къпина, Дево, а Ти безсеменно Го понесе неизгарящо в утробата си, затова Те величаем.

Озари ни със светлината на Твоето лице, Пречиста, защото почитаме Твоето свято преселване, с което Ти премина от смъртта към Живота, безсеменно от Тебе процъфтял.

Избави ни, Пречиста, с молитвите си! Ти роди безсеменно Вечния Живот и към Него преминаваш и оставяйки света преселваш се във вечните селения, с които сподоби и нас, които Тебе величаем.

Марийо, пречиста Владичице, избави ни с молитвите си от всякакви беди; днес почитаме Твоето пречисто успение, Дево, и подобаващо Те величаем.

Светилен, глас 3

Апостоли, събрани тук от краищата на земята, погребете тялото Ми в Гетсимания и Ти, Сине и Боже Мой, приеми духа Ми! (3)

Хвалитни стихири на 4, глас 4.

Небесата се радват на Твоето славно успение, възрадваха се и ангелските войнства, а цялата земя се весели, пеейки Ти надгробна песен, Майко на Владетеля на всичко, не познала брак Всесвята Дево, избавила рода човешки от прародителското осъждане! (2)

От земните предели се събраха по Божествена заповед избраните от апостолите на Твоето погребение и съзерцавайки Те как се въздигаш от земята към небето с Гаврииловите слова радостно викаха към Тебе: „Радвай се, Ти, Която носиш Бога на всичко! Радвай се, Единствена съединила земното с небесното чрез раждането на Христа!”.

Родила Живота, Ти премина към безсмъртния живот в Твоето свещено успение, когато Те съпровождаха копиеносни ангели, началства и сили, апостолите, пророците и цялото творение, а Твоят Син с нетленни ръце приемаше непорочната Ти душа, Дево – Майко, Божия Невесто.

Слава, и ныне, глас 6: На Твоето безсмъртно успение, Богородице, Майко на Живота, облаци пренесоха по въздуха апостолите и макар пръснати по света, те заедно се събраха пред пречистото Ти тяло и като го погребаха благоговейно, с Гаврииловия възглас Те възпяха: „Радвай се, Благодатна Дево, Майко непознала брак, Господ е с Тебе!”. Заедно с тях моли Твоя Син и наш Бог за спасението на нашите души.

Велико славословие.

Няма коментари:

Публикуване на коментар