четвъртък, 29 октомври 2015 г.

Не на Хелоуин


Хелоуин – "веселият празник на тиквата" (Halloween)

По това време на годината светското общество, в което живеем, се готви за празника Хелоуин. Мнозина не знаят неговите духовни корени и история, и защо той е в противоречие с ученията на Църквата.
Празникът Хелоуин датира от предхристиянски времена сред келтските племена от Великобритания, Ирландия и Северна Франция. Тези езичници вярвали, че животът се ражда от смъртта. Затова празнували началото на „новата година“ през есента (в нощта на 31 октомври срещу 1 ноември), когато, както смятали, започвал сезонът на студа, тъмнината, разрухата и смъртта. Келтите считали божеството ​​Samhain за господар на смъртта (Сатана) и именно него почитали при празнуването на своята нова година.
От православно–християнска гледна точка, можем да видим много дяволски вярвания и практики, свързани с този празник, които съществуват и до днес. В навечерието на празника, друидите, които били жреците на келтския култ, нареждали на своите хора да загасят всички домашни огнища и светлини. През нощта се палел огромен огън от дъбови клонки (дъбът се считал за свещен от келтите) и в този огън били изгаряни жертви (включително човешки), за да се умилостиви и приласкае Samhain, господарят на смъртта. Вярвало се и че Samhain, удовлетворен от жертвите, позволява на душите на мъртвите да се върнат по домовете си за празника на този ден. Именно от това вярване идва и практиката днешните празнуващи да се скитат в тъмното, облечени в костюми на призраци, вещици, зли духове, феи и др. Живите влизат в общение с мъртвите чрез този ритуален акт на подражание, чрез маскиране и обикаляне в тъмната нощ, тъй както душите на мъртвите обикалят наоколо (според това езическо вярване).
Репликата „Пакост или лакомство“ също е неразделна част от тази верова и култова система. Вярвало се, че душите на мъртвите, които се намират в света на мрака, тлението и смъртта, и следователно са в пълно общение и подчинение на Samhain, изпитват страхотен глад при тяхното празнично посещение. Така възникнала тази форма на просия, която също е ритуално действие и имитация на това, което келтите вярвали, че правят душите на мъртвите при тяхното празнично посещение. С това е свързано и убеждението, че ако душите на мъртвите и техните имитатори не бъдат умилостивени с „лакомство“, т.е. жертви, тогава гневът на Samhain ще се излее чрез „пакости или номера“, т.е. проклятия. Такова е истинското значение на този езически празник.
След казаното дотук е очевидно, че за православния християнин участието в този празник на всякакво ниво е невъзможно и представлява идолопоклонство, водещо до пълно предателство спрямо Бога и Църквата. Като православни християни, ние не сме поклонници на смъртта, а празнуваме Възкресението на нашия Господ Иисус Христос. Ако участваме в ритуалното имитиране на мъртвите, скитащи се в тъмното и просещи лакомства или пък даваме сладкиши на маскираните деца, то тогава ние умишлено търсим общение с мъртвите, чиито господар, в системата на езическия келтски култ е Samhain, тоест самият Сатана. Следователно тези лакомства се предлагат на Сатана, а не на децата. Има и други практики, свързани с Хелоуин, от които трябва да стоим настрана, като магии, гадаене, хазартни игри, магьосничество или глупавото правене на тиквени фенери и поставянето в тях на запалени свещи. Тиквата (а в миналото - и други зеленчуци) е използвана от келтите за имитация на мъртвите, които пренасят новата светлина (от огъня със свещения дъб)  до дома, където тиквеният фенер се оставял да гори през нощта. Този „свещен фенер“ не е нищо повече от имитация на кандилото - истински святата светлина, която запалваме пред иконата на Христа и светиите.
Светите отци от първото хилядолетие, когато Църквата на Запад все още е православна, противопоставят на този езически келтски празник празника на Всички светии. Оттам идва и терминът Halloween. Думата Halloween има своя корен в старо-английското All Hallow E'en, т.е. навечерието, посветено на всички, които са свети (осветени). За съжаление, поради липса на знание и правилно разбиране, езическият келтски празник, отбелязван в същия ден от Западната Църква като празник на Всички светии, става популярен като Хелоуин. Хората, които останали езичници и следователно анти-християни, реагирали на опита на Църквата да измести празника им, започвайки да празнуват тази нощ с още по-голяма ревност. Много от техните практики включвали оскверняване и подигравка с църковното благоговение към светите мощи. Светини като кръстове и запасни св. Дарове били крадени и използвани за светотатства. Просията на Хелоуин се превърнала в преследване и тормоз за християните, които заради убежденията си не можели да участват като дават подаяния на слугите на господаря на смъртта.
В съвременното западно общество може да се види, че опитът на Западната Църква да замени този езически празник с християнски се е провалил. Как тогава нещо толкова явно противоречащо на Светата Православна вяра се възприема така добре сред християнски народи? Отговорът е в духовната апатия и безразличие, които са духовните корени на атеизма и загърбването на Бога. Днешното общество настоява, че Хелоуин и други подобни празници, независимо от техния очевиден езически и идолопоклоннически произход, са безвредни и нямат никакви последици. При внимателно разглеждане става ясно, че тези езически празници са източник на разорение на всякаква духовна основа и води до неверие и пълен атеизъм. Хелоуин иска да удари в самите темели на Църквата, която е основана върху кръвта на мъчениците, отказали да участват в каквато и да е форма на идолопоклонство, дори с цената на живота си.
Светата Църква заема твърда позиция в противодействието на всякакви такива езически  тържества. Христос ни учи, че Бог е Съдията на всички наши действия и убеждения и че ние сме или ЗА БОГА или ПРОТИВ БОГА, няма средно положение.
Днес сме свидетели на възраждането на сатанински култове; чуваме и за сатанински ритуали, извършвани в нощта на Хелоуин. Сатанисти отвличат деца за своите ритуални жертвоприношения. Навсякъде Сатана се стреми да впримчи колкото се може повече невинни хора. Вестникарските будки са пълни с материали за спиритизма, свръхестествени явления, сеанси, пророчества и всякакви демонично вдъхновени произведения. В Детройт, Мичиган тази нощ била определена от поклонници на Сатана като „Дяволска“, и затова те палели и опожарявали къщи и улици в целия град, изгаряйки дори живи хора.
Всички тези злини служат на Сатана, защото не са плод на Светия Дух, а на духа на този свят. Хелоуин НЕ е детски празник! Това е най-тържествен ден за вещици, магьосници и демонопоклонници по целия ​​свят, в който те се опитват да нарушат молитвеното бдение на християнина за Всички Светии (според западния календар). Замислете се къде изпращате децата си в тази нощ, когато се вихрят всички тези зли сили, на всичко отгоре маскирани като малки демони, таласъми, вещици и извънземни? Идеята „пакост или лакомство“ е вредна, като в най-добрия случай учи децата да просят или да заплашват с непослушание срещу награда; а в най-лошия, представлява духовна опасност и пресъздава сатанински култови практики от миналото. Освен това, колко деца са били сериозно наранени или дори убити от бръснарски ножчета, игли и отрови, поставени в сладкишите за Хелоуин!
Трябва също така да избягваме т. нар. Хелоуин партита и тържества, както и да не украсяваме тематично домовете си. Ако нашите деца посещават училища, които организират такива тържества, независимо в кой ден, те не бива да участват. Днес, училищата открито прегръщат този езически и зловреден празник като нещо забавно и интересно и целия месец посвещават на Хелоуин мероприятия. Поради това, православните деца, които не се обучават у дома, трябва да се държат извън училище през месец октомври, или най-малко през последната седмица на този месец.
В деня преди Хелоуин, Православната Църква чества празника на св. ап. и  ев. Лука, а на самия ден е паметта на преподобния наш отец св. Иван Рилски, Чудотворец и Божият дом - храмът е най-сигурното място, където можем да бъдем. Хелоуин е време на страх и трепет. За децата ни няма да е зле да научат, че „начало на мъдростта е страхът от Бога“, както е казал премъдрият Соломон (Притчи 9:10). Страхът от злото е естествена и добра защита за нас срещу всички нападения. Страхът е от жизненоважно значение за нашето спасение. Страхът ще ни предпази и от Антихриста. Хелоуин не е игра!

Мисионерски лист # Покров Богородичен, РПЗЦ, Лос Анжелис, Калифорния
Редактирано от

+ протойерей Атанасиос, храм „Света Троица“ ИПЦА , Аркдейл, Уисконсин

Няма коментари:

Публикуване на коментар