На вечернята, Блажен муж: 1 антифон.
Стихири на Господи, воззвах, на 8, глас 4,, под.: Дал еси́ зна́мение:
Да възхвалим всеусърдно Евтимий - пресветлата звезда, изгряла от Търнов град и получила светлината си от Слънцето – Христа; той незалязващо озарява всички ни със словата на познанието и добродетелните дела, и с благодатта на светостта ни сочи пътя към небето, където е жилището на всички, които се веселят и получават наградата за благочестието.
Да побързаме с цялото си усърдие към извора на живата вода – Евтимий, който чрез вярата в Сина Божи излива от утробата си реки от неоскъдняваща благодат и утолява сърцата на жадуващите за Божията правда, умива съвестта чрез сълзи на умиление и пасе овцете на Божието стадо на злачно пасище, където няма нито печал, ни въздишки.
Нека всеусърдно да се изкачим на многоклонестото дърво – Евтимий, чиито листа от Божии дарове не окапват поради неразкаяние; то е насадено при водни извори и своевременно дава плодовете си за наслада на верните; и според Евангелието, то пази от греховния зной небесните птици - синовете на Царството.
Други стихири, глас 1, самогласни:
Дойдете, вижте безстрашната смелост на добрия пастир! Ето, Евтимий послуша Христа, Който казва: „не бойте се от онези, които убиват тялото, а душата не могат да убият“, и смело изобличава кръвопийната ярост на нечестивите агаряни и по чуден начин посрамва тяхната немощна злоба. Така се изпълни словото, че „ако Бог е с нас, никой не ще е против нас“.
Дойдете, вижте мъката, раздираща сърцето! Ето, врагът разделя патриарх Евтимий от паството му. И всички проливат сълзи и горчиво викат към него: на кого ни оставяш сираци, пресвети отче? Отговори им: на Вездесъщата Троица, нашия Бог, Който никога никого не изоставя, и сега, и во веки.
Дойдете, вижте голямата любов на паството към пастира. Ето, провождат патриарх Евтимий в безвъзвратно заточение, и всички плачат и ридаят, целуват му ръце и нозе, и тревата, стъпкана от светите му стъпала, късат за благословия. О, каква Голгота за възкресение и страдания за спасение!
Слава, глас 2: Като диамант е твърда душата на Евтимий! Както казва апостолът, „Господ наказва, когото обича“ - и това се прояви на дело в него, защото, като го намери очистен с пост и молитва, Бог усъвършенства златото на душата му в пещта на тройно разпаления огън на изкушенията - състраданието на бащинското му сърце към неговия народ, смъртната заплаха и далечното заточение; и като постигна избавление от изкушението, успя да го понесе с победата на истината. Затова, отче Евтимие, като имаш голямо дръзновение пред Господа, избави ни от тежките и люти нападения на мъчителя.
И ныне, Богородичен догматик, глас 2. Прейде сень: Премина сянката на закона, щом дойде благодатта; както къпината гореше и не изгаряше, така и Ти, Дево, роди и Дева остана. Вместо огнения стълб, възсия праведното Слънце, и вместо Мойсей – дойде Христос, спасението на нашите души.
Вход. Свете тихий: Прокимен (на деня), Паримии
На литията, самогласни стихири, глас 6:
Христос те показа като образец на православието, отче Евтимие, украшение на патриарсите, защото ти очисти от ересите паството, плод на твоето апостолство, като пишеше и изричаше словата на Духа за нашата свята вяра. И кой ли не слуша словата на твоите поучения? Кой ли не пи водата на живота от устата и утробата ти? Напътствай сега и нас, пресвети отче, със светлината на православното разбиране за Бога и безукорното благочестие.
Глас 2: Ето, наистина ни се яви нов Мойсей – блаженият Евтимий, защото той като него се качи на планина Атон, избяга от тъмната бездна на света и съзерцаваше Бога с чистите очи на душата си, но послуша гласа на Божия призив и отново слезе при народа със скрижалите на богопознанието, за да ги води с крепка ръка по пътя на благочестието; а прогонен от нечестивите турци, отново се качи на Родопа планина, като скърбеше, че се разделя с паството, но се утешаваше, че намери желания мир за пустиннолюбивата си душа, и пееше благодарствени песни на Господа.
Слава, глас 5: Да благословим, верни, патриарх Евтимий, приятеля на Божиите приятели и съжителя на техните жилища. Защото той, след като чу гласа на пророка, който казва: „аз много почитам Твоите приятели, Боже“, той възлюби светиите, безукорно пожела техните венци и ги прослави на земята с хваления: Йоан, чудотворецът от Рилската пустиня, Иларион Мъгленски, победителят над злочестивите ереси, и славната в смирението Петка, благочестивият кълн на Епиват и цвете на Йорданската пустиня, Неделя, великата между мъчениците, Филотея, която живя като без мъж с мъжа си, и Михаил, воинът на Небесния Цар. Затова след преставянето му, те го приеха във вечните обители, и заедно с тях той сега се моли на Господа за нашите души.
И ныне, глас същия: Ти си Храм и Врата, Палат и Царски Престол, Дево всечестна, чрез Която моят Избавител, Христос Господ, се яви на спящите в тъмнина като Слънце на правдата, желаейки да просвети тези, които създаде с ръката Си по Свой образ; затова, Всевъзпявана, като имаш пред Него майчинско дръзновение, непрестанно моли да се спасят нашите души.
Стиховни стихири, глас 5: Подобен: Ра́дуйся:
Радвай се, Евтимие, велик наставниче на българската земя, защото по Божие допущение ти видя страшни и ужасни неща: нивата на твоите трудове, потъпкана от зверовете и възлюбеното лозе, опустошено от глигани при агарянското нашествие и поробване, разорени Божии църкви, опожарени манастири, разкопани свети олтари и прекатурени свети трапези. Но като втори Йеремия, който викаше със сълзи към Господа, моли се сега за нас, да дарува на душите ни мир и голяма милост.
Стих: Твоите свещеници ще се облекат в правда, и Твоите светии ще се зарадват. (Пс.131:9)
Радвай се, Евтимие, велик наставниче на българската земя, защото по Божие допущение ти видя страшни и ужасни неща: твоето стадо, едноименно на Христа, разкъсвано от свирепите вълци и със зъби жестоко изтезавано; паството ти, отхранено на тучните пасища на твоите учения, но сега избивано с меч от нечестивите, а Божията Църква - потопена в кръвта на православните; ти чу и воплите на твоите възлюбени чеда, и измъчваше се отческата ти утроба, но от никъде не идваше помощ и ти мъжествено пожела смъртта, нежели живота. Но като втори Йеремия, който викаше със сълзи към Господа, моли се сега за нас, да дарува на душите ни мир и голяма милост.
Стих: Моисей и Аарон между свещениците и Самуил между ония, които призовават името Му, викаха към Господа, и Той ги слушаше. (Пс. 98:6)
Радвай се, Евтимие, велик наставниче на българската земя, защото по Божие допущение ти видя страшни и ужасни неща, но и на небесните радости Бог те направи участник и ти разкри Своите неизвестни тайни - по чуден начин спаси живота ти от агарянския меч и вложи в сърцето ти силата на божествената мъдрост, за да бъдеш неизчерпаем извор на утеха от Утешителя за страдащото твое паство, та като те провождат със сълзи на заточение да не се много съкрушават; и като добър на ставник, ти ги връчи на Светата Троица. Но като втори Йеремия, който викаше със сълзи към Господа, моли се сега за нас, да дарува на душите ни мир и голяма милост.
Слава, глас 6: Дойдете да се зарадваме в Господа и да разкажем за извършилото се тайнство, защото Той пожела и ни изкупи с всепочитаната кръв на Своя Единороден Син, и макар отново съгрешаващи, с любов ни праща очистване на греховете чрез страдание в този живот за спасение на душите. О, каква божествена милост! В страданието не ни лишава от лъчите на светлината на Своите светии, както и в древност не лиши българите от духовното сияние на патриарх Евтимий. Но, Господи, по неговите молитви и сега не отнемай от нас Твоите велики милости.
И ныне, Богородичен: Моят Творец и Избавител Христос Господ произлезе от Твоята утроба, о Пречиста, и в мен – човека Се облече и от древното проклятие освободи Адам; затова към Теб, Всечиста, като към Божия Майка и истинска Дева „радвай се” непрестанно зовем с ангелския поздрав: „Радвай се, Владичице, защита, покров, и спасение на нашите души!”.
Тропар, глас 4:
Просиял с пустиннически подвиг, достойно се изкачи на престола на първосветителството, откъдето озари всички с лъчите на богопознанието и изпи чашата на безкръвното мъченичество. Сега предстоейки пред престола в горния Йерусалим, Евтимие, моли Христа, нашия Бог, за тези, които почитат твоята памет.
Слава, и ныне, Богородичен: Е́же от ве́ка утае́ное: От века скритото и непостижимо за ангелите тайнство, чрез Тебе, Богородице, се откри на живеещите на земята – Бог Се въплъти в неслитно съединение на двете естества и прие доброволно Кръст заради нас; така Той възкреси първосъздадения Адам и спаси от смърт нашите души.
————————————————————
На Утренята, на Бог Господь, тропар, глас 4 (2) Слава, и ныне, Богородичен: Е́же от ве́ка:
Първи седален, глас 4, под.: Удиви́ся Ио́сиф:
Всички се удивихме, като видяхме твоето мъжество, пребогати Евтимие, как се отрече от красотите на света и дръзна да се отдадеш на подвига на пустинническия живот и първосветителството, и как не се уплаши от невидимите и видими врагове; и на Бога слава възпяваме заради тебе, защото в мъченичеството те запази невредим, а след твоето упокоение те удостои със Своята слава.
Слава, и ныне, Богородичен, глас и подобен същия: Удивиха се ангелските множества, Чиста, как Ти, Която си участница в най-богатата небесна радост, винаги пребиваваш в долината на човешките скърби и майчински бързаш към всеки молитвен вопъл, като раздаваш неоскъдяваща благодат, изцеряваш болните и утешаваш скърбящите, Дево, Майко на Господ, най-богата съкровищница на божествената милост.
Втори седален, глас 3, под.: Красоте́ де́вства Твоего́:
Пленен от красотата на Божието лице, преподобни отче наш Евтимие, ти не обикна нищо в света, всичко сметна за нищожно и като всели в душата си Най-красивия от човешките синове, разпален от Божията любов, ти се устреми към бъдещите блага, забравяйки тукашните.
Слава, и ныне, Богородичен, глас и подобен същия: Ти се яви най-прекрасна в Божиите очи и най-добра от всички видими и невидими твари, Дево Богородице, заради това Отец Те избра за Своя невеста, а Синът, Който сътвори и храни вселената, Те придоби за Своя Майка. Затова сега ние, човешкият род, по дълг Те облажаваме.
Полиелей и величание. Седален след полиелея, глас 8, под. Премудрост и Слово:
Даде ти се пребогата мъдрост от Извора на премъдростта – Христа, нашия Бог, за да учиш хората на православните догмати и да ги водиш по тесния път на благочестието към пасището на божествената благодат. И като се потруди, ти стана като запален светилник за всички чеда на Православната църква на Христа, нашия Бог, Когото моли да спаси и просвети онези, които с любов празнуват всепочитаната ти памет.
Слава, и ныне, Богородичен, глас и подобен същия: Като зачена в утробата си Премъдростта, Ти без да изгориш роди Господа, Спасителя на всички, и стана причина за обожението на света; Ти донесе на земята благоволението на Отца, а на небето издигна Адамовия род, като му отвори райските врата. Като небесна Стълба и райска Двер, Богородице Марийо, моли Христа, нашия Бог, да дарува прошка на греховете на тези, които се покланят с любов на Твоята пречиста Рожба.
Степенни антифони, глас 4.
Прокимен, глас 4: Устата ми ще заговорят премъдрост и размислите на сърцето ми - разумност. Стих: Чуйте това, всички народи, отворете слух всички, които живеете по вселената.
Евангелие, 50 псалом. Стихира след 50 псалом, глас 6:
Ти се яви като незалязваща звезда, която със зората на учението просвети цялата българска земя, и на север до океана и на запад до Адриатическото море, трижди блажен равноангелни Евтимие, съ-ревнител на апостолите, като поучаваше света със слова и добродетели. А и сега, като имаш дръзновение към Господа, не преставай да се молиш за чедата си, пресвети отче.
Канон на светителя, глас 2, с акростих: Се́ющии слеза́ми ра́достию по́жнут. Де́вий (Парте́ний). (Които са сели със сълзи, ще жънат с радост (Пс. 125:5). Девственик. (Партений)). Катавасии на Сретение Господне, глас 3
Песен 1
Ирмос: Съкрушителната Божия сила някога повали в морската дълбина фараонската войска, а сега въплътилото Се Слово унищожи зловредния грях; Той е преславният Господ, Който славно Се прослави.
Припев: Светителю отче Евтимие, моли Бога за нас!
Следвайки стъпките на истинските израилтяни, ти прекоси тъмната бездна на света, без да намокриш нозете си с тинята на страстите, пеейки на Господа: защото славно Се прослави.
Някога на Синай древният закон беше даден веднъж, а в Сион възсия новата благодат и ти, блажени, с богопросветен ум отново предаде на своя народ и закона и благодатта в най-чистото сияние на Православието, пеейки на Господа: защото славно Се прослави.
Слава: Някога, по времето на Мойсей, младият израилски лъв Иисус Навин победи Амалик, а пък ти уплаши агаряните и посрами дявола със силата на Кръста, който по чуден начин те спаси от меч и заколение, а ти пееше на Господа: защото славно Се прослави.
И ныне: Всенепорочна Майко на Божиите милости, бъди благословена, защото роди Христа и преведе от смърт към живот и от греховната гибел към вечното блаженство нас, които пеем на Господа, защото Той славно Се прослави.
Песен 3
Ирмос: Върху камъка на вярата, като ме утвърди, разшири моите уста против враговете ми. Възрадва се духът ми, когато пея: никой не е свят, както нашият Бог, и няма праведен освен Тебе, Господи.
С безмълвни уста, изричайки непрестанно в сърцето си най-сладкото божествено Иисусово име, ти възнасяше молитвата си до слуха на Бога Саваота и пееше: никой не е свят, както нашият Бог, и няма праведен освен Тебе, Господи.
От явното съприкосновение на благодатта на Духа до твоето сърце ти докрай се съкруши и като надви силата на врага, винаги възпяваше: никой не е свят като нашия Бог, нито има друг праведен освен Тебе, Господи.
Слава: Утвърдил сърцето си чрез подвизаването в Господа и пребъдвайки винаги в опиянението на Духа, със сила свише ти извърши много чудеса и пееше: никой не е свят, както нашият Бог, и няма праведен освен Тебе, Господи.
И ныне: Мощта на силните се изтощи, понеже Господ свали силните от престолите им и немощните препаса със сила, Дево, Майко на Господа, защото Бог възвиси смирените, които пеят: никой не е свят, както нашият Бог, и няма праведен освен Тебе, Господи.
Седален, глас 8, под.: Повеле́нное та́йно:
От дълбочината на душата си ти прие заповедта на възлюбения ученик и апостол да не обичаш света, нито нищо, което е в него и оставяйки всички земни блага и наслади взе кръста си и последва Христа, от Когото и прие вечна отплата, която на човека и на ум не е идвала, и се наслаждаваш на съзерцаването на Неговата чиста и незалязваща слава.
Слава, и ныне, Богородичен, глас и подобен същия: Изпълнил заповедта на Отца за любовта и станал послушен дори до смърт, както е написано за Него в началото на книгата, Божият Син Се всели в Твоята утроба, Чиста, направи Те по-широка от небесата и Те постави до Себе Си на престола в Своето Царство; като раздаваш богато Твоите милости оттам, не забравяй и нас, небесна Царице, Майко и Дево.
Песен 4
Ирмос: От Девата Се роди не ходатай, ни ангел, но Самият въплътил Се Господ и спаси цялото ми естество; затова и Ти викам: „Слава на Твоята сила, Господи!”.
Като чу още от младини за Бога, Който слезе с мощ да спаси човешкия род и да съкруши силата на врага, ти неотклонно последва Неговите спасителни стъпки, носейки благото иго на плещите си и непрестанно викаше: слава на Твоята сила, Господи.
Вкусил от Божията милост на Твореца, чрез която бе въведен в чертога на благодатта, ти с очистени очи съзерцаваше невидимото у Бога и винаги с умиление зовеше: слава на Твоя сила, Господи!
Слава: Макар Бог, чрез Своята любов, да ти възложи велики страдания, дори до смърт, Той те наказваше, за да те поучи, като искаше повече да те изпита, а ти винаги с благодарност викаше: слава на Твоя сила, Господи!
И ныне: Майко Дево Богородице, предобразна и сенчеста Планина, от Теб дойде Светият, покрил с добродетел небесата и спасява тия, които викат: слава на Твоя сила, Господи!
Песен 5
Ирмос: Озарение на лежащите в тъмнина, спасение на отчаяните, Христе, Спасителю мой, към Тебе прибягвам в ранни зори, Царю на мира, просвети ме с Твоето сияние, защото друг Бог освен Тебе не зная.
С пророческите си очи Исая видя седналия на издигнат престол Бог, а пък ти свещенодействаше в новата благодат като принасяше в жертва заклания за всички Агнец Божий, възкръснал и седящ отдясно на Отца.
С раздирана от силна скръб душа, ти навеки предаде народа си на Троичния Бог, а когато нечестивият поробител бе отстранен от Божията ръка, благочестието отново процъфтя в земите на България по твоите молитви.
Слава: Сърцето ти страдаше, когато нечестивите агаряни убиваха с меч твоите чеда, но и се радваше в душата си, процъфтяваща в благочестието сред земята на скърбите, напоявана със сълзи.
И ныне: Когато Исая Те провидя като девица, Богородителко и Майко на Емануил, той извика: Девата ще зачене и ще роди, и след раждането ще остане дева.
Песен 6
Ирмос: Попаднал в греховната бездна, призовавам Твоята неизследима бездна от милосърдие: от тлението ме, Боже, изведи.
Макар да беше от Адамовия род и потомство, ти избягна бездната на греха и дори на младини не се оскверни, защото взе на рамо кръста си и не потъна в морето, а се изкачи на планината на преображението.
С тъга в сърцето, ти като Йона викна към Господа и бидейки чут, веднага бе избавен от властта както на нечестивите агарянски зверове, така и на тези от преизподнята.
Слава: Щом излезе от смъртоносната утроба на кита, пророкът извърши делото на Божието призвание, а ти, бидейки избавен от посичането с меч, удвои трудовете на твоя подвиг и проповедта на Божията сила.
И ныне: Богоблагодатна Майко на моя Иисус, спаси ни от морето на напиращите страсти, та величаво да възпеем Твоята сила и да въздадем благодарствени песни на Твоя Син, Пречиста.
Кондак, глас 8, под.: Взбра́нной Воево́де:
В невидимата бран станал победител, получи венец от Божията десница, преподобни отче наш Евтимие, и непобеден в борбата с нечестивите агаряни, ти увеличи своята награда в небесните обители; затова те възпяваме така: радвай се, безкръвен страдалче на българската земя.
Икос: Наистина твоята борба, според великия Павел, не бе против кръв и плът, а против началствата, против властите, против светоуправниците на тъмнината от тоя век, против поднебесните духове на злобата, и побеждавайки, ти победи най-напред лукавия в полето на твоята пустиннолюбива душа, а след това и в съдилището на злочестивите агаряни. Затова те възпяваме така: радвай се, безкръвни страдалче на българската земя.
Синаксар: В 20 ден на месец януари празнуваме паметта на преп. Евтимий Велики (+473 г), св. Евтимий, патриарх Търновски (ок. 1402 г.) и св. мчк Захарий от Пелопонес (+1782). По техните молитви, Христе Боже, помилвай и ни спаси! Амин!
Песен 7
Ирмос: Когато на поле Деир бе издигнат за поклонение златен истукан, Твоите трима момци пренебрегнаха безбожната повеля и бяха хвърлени в огън, но оросени пееха: благословен Си, Боже на нашите отци!
Наранен като Юда от сребролюбие, гръцкият цар те изпрати на заточение, като поиска злато и сребро, но ти беше раздал всичко свое и чрез нестяжание придоби безценния бисер Христос, Който е благословеният Бог на нашите отци.
Турският султан те раздели от твоето паство, като искаше да затвори твоите богословесни устни, проповядващи благочестието, но дори и в заточение Пастирът Христос събра за тебе словесно стадо; Той е благословения Бог на нашите отци.
Слава: След като много години добре върши делото си на земята, ръката на Божия ангел те пожъна като зрял клас и като стократен плод Христос те прие в житницата на вечната награда; Той е благословеният Бог на нашите отци.
И ныне: Облажаваме Те, чиста Богородице, като избрана сред най-добрите жени, плодовита Планина, от Която Се отсече Камъкът Христос, напълно съкрушил истукана на човешките стълпотворения; Той е благословеният Бог на нашите отци.
Песен 8
Ирмос: Възпявайте, творения, като Господ Бога, слязъл в огнената пещ при еврейските младежи и превърнал пламъка в роса, и превъзнасяйте Го през всички векове.
Вселукавият бяс искаше опасно да те тласне в разпалената пещ на страстите, но не успя, защото ти още от младини я разхлаждаше, привикнал с добрия подвиг, и постоянно напоявайки душата си със сълзи, ти възпяваше и прославяше Бога през всички векове.
Виждайки в изумление своя старец, чудния Теодосий, целия като пламтящ огън, ти напълно се устреми към огъня на Духа, който изгаря тръните на греховете и съгрява душата с топлината на живота, възпявайки и прославяйки Бога през всички векове.
Слава: Като втори Илия ти напои обилно с дъжд изсъхналата от слънцето земя чрез твоите молитви и дари човеците с изобилие на земни и небесни плодове, като възпяваше и прославяше Бога през всички векове.
И ныне: Като събрахме смелост, и ние Ти пеем „радвай се!“, Чиста, Която надмина чистотата на ангелите и всели в Своята утроба Бога; Майко Божия, избави ни от гибелта на греха.
Песен 9
Ирмос: От Бога - Бог Слово , неизразимата Божия Премъдрост обнови вкусилия тленната храна Адам, като неизказано Се въплъти заради нас от Светата Дева. Затова ние верните единомислено с песни Го възпяваме.
Ти имаше единствено съкровището на Евангелието, обеднявайки по плът на земята, но като великия апостол Павел, нямаше нищо, а мнозина обогати със съкровището на Духа, като подготви народа за заставане от дясната страна на идващия Съдия.
Господ, Който издига смирените, те издигна от дълбините на иноческото смирение до престола на първосветителството, а оттам до Небето на небесата и те увенча с венците на светостта и безкръвното мъченичество.
Слава: Светителю Христов и учителю на Православието, пресвети отче Евтимие, чиито сладки слова чу Църквата - целият Христов Израил, утвърди ни в благочестието с твоите молитви.
И ныне: И ние Те възпяваме, всепочитана Дево, както някога Предтечевата майка: и откъде ни е това – да дойдеш при многогрешните и на всички да помагаш по неизчерпаемата Твоя милост?
Светилен, глас 3, под.: Пло́тию усну́в:
Душата ти, Евтимие, по достойнство получи дръзновение пред Бога, а сърцето ти, светителю, любвеобилно приютява твоя народ, затова не спирай да се молиш за нас да се освободим от примките на злия враг.
Слава, и ныне, Богородичен, същия глас: Марийо, Божия Невесто, Защитнице на християните, Царица на ангелите и първа между всички светии, не спирай да се молиш за всички, които православно Те възпяват.
Хвалитни стихири на 4, глас 8, под.: О, пресла́внаго чудесе́:
О, преславно чудо! Евтимий, божественият клон от благороден корен, произраства и богато процъфтява, и принася сладките плодове на благочестието с пост, въздържание и молитви, чувани от Бога; от светилника на светителското служение той чудно огрява всички със словото на учението и със страдание, и с мъченическо изгнание, и с безупречно преминаване към вечния живот, и с вършене на чудеса, и с горещо застъпничество пред Бога.
О, преславно чудо! Евтимий, добрият пастир, както е писано, бърза да положи душата си за овците и смело изобличава нечестивия мъчител, който, заобикаляйки пастира, кръвопролитно се нахвърли върху стадото; затова въпреки че получи смъртна присъда от беззаконниците, ръката на Божия ангел удържа меча, като за утеха на народа искаше да запази жив светителя, макар и в изгнание.
О, преславно чудо! Евтимий, пустинният възпитаник на свещената планина Атон под покрова на Божията Майка, ученик на дивния Теодосий и на боговдъхновения Калист, и на Григорий, сподвижника на синайските отци, а най-вече обикнат от Светата Троица, Която той обикна и Я всели в душата си чрез подвиг и добродетел, на Нея завинаги повери и паството си, и като стои сега пред Нея, непрестанно моли се за нас.
О, преславно чудо! Украсен с посивели коси, Евтимий се засели в горните селения и стана съпричастник на ангелите; той сега почива в лоното на праотеца Авраам и съзерцава с всички праведни незалязващата Светлина, безкрайно се причащава с небесните блаженства, приема стократна отплата за земните трудове и за неизказаните страдания заради Христа, и непрестанно се моли Богу за нашите души.
Слава, глас 8: Отново възсия за нас ежегодната памет на светителя Евтимий Велики, изгря за нас славата и похвалата за българското благочестие, защото него, като произлязъл от българите, Пастиреначалникът Христос издигна го като нов Моисей за техен първопастир да ги води по трънливия път на изкушенията към обещаното душеспасение; и им беше като огнен стълб, който със светлината на пребожествената Троица осветява пътя им към благочестието, превеждайки ги през мрачното море и тъмната пустиня на агарянското нечестие; а сега непрестанно се моли за нашите души.
И ныне, Богородичен, глас същия: Владичице, приеми молитвите на Твоите раби, и ни избави от всяка нужда и печал.
Велико славословие, тропар на светителя.
На литургията, след Апостола:
Алилуя: Устата на праведника изказват премъдрост, и езикът му изговаря правда. (Пс.36:30)
Причастен: В па́мять ве́чную:
* Редактиран вариант на превода на о. Траян Горанов и проф. Иван Желев Димитров.
Няма коментари:
Публикуване на коментар