петък, 26 август 2022 г.

1/14 септември - Начало на Индикта, тоест на Новолетието. Преподобни Симеон Стълпник и майка му Марта; и свети 40 жени-мъченици със св. дякон Амун, техният учител

На Вечернята, 1-й антифон на 1-ва катизма; ако е в събота – цялата катизма. На Господи, воззвахъ: 10 стиха - 3 стихири на Новолетието, глас 1, под.: Небесныхъ чиновъ:

След като с молитва усвоихме * всеславното и божествено учение Христово, * нека всеки ден към Твореца да зовем: * „Отче наш, Който обитаваш на небесата, * дай насъщния ни хляб, * и не ни вменявай нашите прегрешения.“

Ти, Който на планината Синай * изписа някога скрижалите, * сега в плът, в град Назарет, * взе да прочетеш от книгата на пророка, Христе Боже, * и сгъвайки свитъка, поучаваше народа, * за да се изпълни написаното за Тебе.

Както някога телата на евреите, * които не се подчиняваха истински на Теб, Владиката на всички, * заслужено паднаха в пустинята; * така и сега, както е според псалома, разпръсни в ада * костите на нечестивите и неверни агаряни, о, Христе.


3 стихири на преподобния, глас 5, под.: Преподобне отче:

Преподобни отче, * ако бе възможно твоят стълб да проговори, * той не би престанал да възпява твоите страдания, * ридания и трудове. * Но вместо да носи, той бе носен, * като дърво, напоявано от твоите сълзи. * Ангелите се удивиха, човеците се възхитиха, * а демоните се уплашиха от твоето търпение, * преподобни Симеоне; * моли да се спасят нашите души!

Преподобни отче, * подражавайки на твоя Владика * чрез силата на божествения Дух, * ти се качи на своя стълб, сякаш беше кръст. * Господ разкъса присъдата за греховете на всички, * а ти победи надиганията на страстите * - Той беше като агне, а ти - като жертвоприношение; Той Се качи на Кръста, а ти - на стълб. * Преподобни Симеоне; * моли да се спасят нашите души!

Преподобни отче, * като напои тялото си със сълзи * и очисти душата, * ти се изкачи на висотата на добродетелите; * защото направи каменния стълб свое жилище, * а небесния Сион - свой духовен и небесен град, * и чрез твоите добродетели ти ангелите изуми, човеците учуди * и посрами демоните; преподобни Симеоне, * моли да се спасят нашите души!

Други стихири на преподобния, глас 2, самогласни:

Свещеният Симеон израстна като добър плод от добър корен, * от младенчество откърмен повече с благодат, отколкото с мляко. * И като издигна тялото си върху каменния стълб, * той възнесе своя ум към Бога * и си съгради небесно жилище чрез добродетелите; * и радвайки се в хора на божествените сили, * той стана обител на Христа * - Бога и Спасителя на нашите души.

Споменът за теб и кротостта на твоето сърце * завинаги пребъдват, преподобни отче Симеоне, * блажен угодник на Христа, * защото макар и да се пресели от нас, добри пастирю, * все пак духом ти не ни напускаш, * застъпвайки се с любов пред Бога * и ликувайки с ангелите в небесата. * Моли се заедно с тях да се спасят нашите души.

От Киприан: О, всехвални отче, * кивотът с твоите мощи източва изцеления * и светата ти душа, съчетала се с ангелите, достойно се радва. * Затова, имайки дръзновение пред Господа, преподобни, * и ликувайки с безплътните в небесата, * моли се заедно с тях да се спасят нашите души.

От Герман: Възлюбил най-възвишената философия * ти пребъдваше отвъд света, богоносецо, * обитавайки над видимите неща, * и се показа като божествено и неопетнено огледало Божие. * Постоянно съчетавайки се със Светлината, * ти целият в Нея се облече * и получи най-добрия край, блажени. * Моли се за нашите души, премъдри Симеоне.

Славана преподобния, глас 6, от патр. Герман: Божествената благодат * осенява кивота с твоите мощи, * свещени Симеоне; * затова, прибягвайки към благоуханното миро на твоите чудеса, * ние черпим изцеления на нашите немощи. * Но ти, отче преподобни, * моли Христа Бога за нашите души.

И нынена Индикта, глас 6, от Византиеца: О, безначално Слово и Сине, * Който Си съединен с Духа Свети, * Творче и Създателю на всичко видимо и невидимо, * благослови годишния кръг, * запазвайки православните множества в мир, * по молитвите на Богородица и на всички Твои светии.         

Вход, Прокимен на деня и Паримии.

Стиховни стихири на Новолетието, глас 1, самогласни, от преп. Йоан Дамаскин:

Настъпва Новата година * и призовава всички да почетат онези, които я освещават: * Калиста, Евод и Ермоген - * сестрата с двамата братя страдалци, * равноангелния Симеон и Иисус Навин; * седемте отроци от Ефес * и хорът на четиридесетте сияйни жени-мъченици. * Като съчетаваме паметта им, о, любители на празниците, * нека благочестиво да извикаме: * „Господи, благослови делата на Твоите ръце, * и ни дай да преминем благополучно през годишния кръг.“

Стих: На Тебе подобава песен в Сион, Боже, и към Тебе ще се възнесе молитва в Иерусалим.

Христе, Боже наш, Който Си направил всичко с мъдрост, * привеждайки всичко от небитие в битие, * благослови венеца на годината * и запази нашите градове невредими; * зарадвай със силата Си православните християни * и им дай победа над враговете, * и заради Богородица дари на света велика милост.

Стих: Ще се наситим с благата на Твоя дом, свят е Твоят храм, дивен с правдата си.

Глас 2, от Киприан: Дивен Си, Боже, и чудни са Твоите дела, * и Твоите пътища са непостижими, * защото Ти Си Премъдростта Божия, съвършената Ипостас и Сила, * съ-безначална и единосъщна; * чрез Твоята творческа и всемогъща власт, Ти влезе неизказано в света * чрез Твоята Майка, Която мъж не позна, * желаейки да принесеш полза на Твоето творение, * и без да измениш Своята божественост * установи като неизменни времената и сезоните * за наше спасение. * Затова към Теб зовем: * „Благи Господи, слава на Тебе!“.

Стих: Ти ще благословиш годишния кръг на благостта Си и Твоите поля ще се изпълнят с тучност.

От Дамаскин: О, предвечно Слово на Отца, * Ти всичко сътвори с премъдрост * и създаде всяка твар чрез Твоето всесилно слово; * благослови годишния кръг с Твоята благост * и заради Богородица, ересите унищожи, * защото Си благ и Човеколюбец.

Слава, на преподобния, глас : Преподобни отче, * ти намери добра стълба, * по която се качи нависоко, * подобно на огнената колесница, която намери Илия, * но след отшествието си той не я остави на другите, * а ти и след смъртта си ни остави своя стълб. * Небесни човече, земен ангеле, * неугасващ светилник на вселената, * Симеоне преподобни, * моли се да бъдат спасени нашите души!

И ныне, глас 5, от преп. Йоан Дамаскин: Ти, Който Си вечен Цар * и пребъдваш в безкрайни векове, * приеми молбите на грешниците, просещи спасение, * и дай плодородие на Твоята земя, Човеколюбче, * дарявайки я с благоприятно време; * помагай ни срещу безбожните варвари, * както някога помогна на Давид, * защото те дойдоха в Твоите обители * и оскверниха светините ни, Спасе. * Но по молитвите на Богородица, * дай на православните християни победи, Христе Боже, * защото Ти Си тяхна победа и хвала.

Тропар на Новолетието, глас 2:

Създателю на всички твари, поставил времената и годините в Своя власт, благослови венеца на годината по Твоята благост, Господи, като съхраняваш в мир народа и Твоя град; по молитвите на Богородица, спаси ни.

Слава, на преподобния, глас 1: Ти си бил стълб на търпението, преподобни, подражавайки на праотците: на Иов в страданията, на Йосиф в изкушенията, и на живота на безплътните, макар и в тяло, Симеоне, отче наш, моли Христа Бога да се спасят нашите души.

И ныне, Богородичен, глас 1: Радвай се, възрадвана от Бога, Богородице Дево, пристанище и защита за човешкия род, защото от Теб Се въплъти Изкупителят на света, понеже само Ти си Майка и Дева, винаги благословена и винаги препрославена; моли Христа Бога да дарува мир на цяла вселена.

На Утренята, на Богъ Господь: тропар на Индикта (2), Слава, на преподобния, И ныне, Богородичен.

Първи седален, на Индикта, глас 4, под.: Удивися Иосиф:

Като Владика на всичко и Подател на благата пред Тебе падаме с вяра и искрено зовем: „Умилостиви Се поради Твоето добросърдечие, Спасителю, и по молитвите на Тази, Която Те роди и на всички, които са Ти благоугодили, като Благ сподоби тези, които Те почитат в две природи, да Ти принесат добра година и да Те прославят с вяра.“

Слава, на преподобния, глас 8, под. Премудрости: Взимайки Кръста Господен, о, премъдри, и следвайки Го до края, ти не обърна ума си обратно към света, богомъдри; и умъртвявайки страстите чрез въздържание и трудове, ти се приготви като храм за твоя Господ. Затова получи в награда небесни дарове да изцеляваш страдащите и да изгонваш злите духове, преподобни Симеоне. Моли Христа Бога да даде опрощение на греховете на тези, които с любов празнуват твоята свята памет.

И ныне – отново на Индикта, глас 4.

Втори седални, глас 8, под.: Премудрости:

Като възпита душата си в благочестие чрез въздържание, труд и молитви, ти стана съпричастник на мъчениците, блажени, и наистина получи чудотворни дарования да целиш недъзите на тия, които те почитат с вяра. Затова и демонските пълчища прогонваш чрез властта, дадена ти свише срещу тях, преблажени Симеоне. Моли Христа Бога да даде опрощение на греховете на тези, които с любов празнуват твоята свята памет.

Слава, глас 4, под.: Скоро предвари: Ти с вяра влезе в мъченическия подвиг, о, Калисто, проповядвайки Христа, нашия Бог, с двамата си братя; защото, подхранвана с надежда, ти наистина ги превърна в духовни съсъди на Христовата Църква. Затова, мъченице, ти се присъедини към тях в небесния живот.

И нынеБогородичен, глас 4: Бързо приеми, Владичице, нашите молби и ги принеси на Твоя Син и Бог; Всечиста Господарке, освободи от зли обстоятелства прибягващите към Тебе и смажи нападенията и дързостта на тия, които сега се въоръжават срещу Твоите раби, о, Дево.

[В храм, посветен на преп. Симеон Стълпник се пее полиелей и след него – седален, глас 8, под. Премудрости:

Преуспявайки във вярата, мъдри отче, и пренебрегвайки всички преходни неща, чрез силата на Духа, ти следваше Христа и изтощаваше тялото си с въздържание, преподобни, винаги съзерцавайки небесната слава; поради това наистина откри, че твоят стълб е стълба за божествено изкачване, подобаваща на твоето желание, най-свещени Симеоне. Моли Христа Бога да даде опрощение на съгрешенията на тези, които с вяра празнуват твоята свята памет.

Слава, глас 5, под.: Собезначальное: Ти украси живота си с въздържание, умъртвявайки тялото си, блажени отче, напълно победи вражеските помисли и влезе при Бога във вечния живот като достоен наследник. Затова никога не преставай да се молиш да бъдат помилвани душите ни.

И ныне, Богородичен, глас 5: Пресвета Дево, помилуй нас, които прибягваме към Тебе с вяра, о, Добросърдечна, и молим за Твоето горещо застъпничество; защото като Блага можеш да спасиш всички чрез майчините си молби, тъй като си Майка на Всевишния Бог, Когото непрестанно молиш за нас, Богоблагодатна.

Степенни, 1-ви антифон на глас 4. Прокимен и Евангелие на преподобния. След 50 псалом - стихира на храма. ]

50 псалом

Канони – на Новолетието, от преп. Йоан Дамаскин, глас 1; на св. жени-мъченици, глас 4, с акростих в оригинала: Възпявам страданията на твърдите жени-мъченици; и на преподобния, отново от Дамаскин, глас 8 с акростих в оригинала: Приеми тази песен, Симеоне всеблажени. Катавасии: Крестъ начертавъ…

Песен 1

Ирмос: Нека с победна песен да възпеем, люде, Този, Който избави Израил от горчивото робство на фараона и го преведе със сухи нозе по дъното на морската дълбина, защото Се прослави.

Припев: Слава Тебе, Боже наш, слава Тебе.

Нека да възпеем с победна песен Христа, чрез Когото всичко е създадено и усъвършенствано, като ипостасно Слово, родено от Бога Отца, защото Се прослави.

Нека да възпеем с победна песен Христа, Който по благоволението на Отца Се яви от Девата и ни възвести благоприятната Господня година за избавление, защото Се прослави.

Законодателят дойде в Назарет и поучаваше в съботния ден, като полагаше за юдеите закона на Своето неизказано пришествие, чрез което Той спаси нашия род, като Милостив.

Богородичен: Нека, верни, пеейки винаги да възхваляваме предивната Отроковица, от Която Христос възсия над света и Която изпълва всичко с радостта на вечния живот, защото се прослави.

Ирмос: Ще отворя устата си и тя ще се изпълни с Дух и ще изрека слово за Царицата Майка! Ще се явя светло тържествуващ и ще възпея с радост Нейните чудеса.

Припев: Свети жени-мъченици, молете Бога за нас.

Непреклонно се борихте срещу противника, о, мъченици, отначало с пост, а после и с кървави страдания; затова с вяра почитаме вашата памет.

Ранени от любовта към Онзи, Който заради нас претърпя Кръст и смърт, светите жени последваха стъпките Му, забравяйки плътската си немощ.

След като разрушихте с меча на вярата езическите жертви и бесовските идоли, вие се принесохте в небесния храм като одушевени съсъди, най-почтени мъченици.

Богородичен: Укрепени от благодатта на Този, Който възсия от Твоята утроба, Всенепорочна, девиците отблъснаха бурните вълни на мъките и, радвайки се, Те последваха.

Ирмос: Да възпеем, люде, с победна песен Господа, Който потопи фараона в Червеното море, защото Се прослави.

Припев: Преподобни отче Симеоне, моли Бога за нас.

О, богоносни Симеоне, с твоите молитви дай светлината на богопознанието на мен, който с гнилия орган на езика си изплитам химн за тебе.

Перси, етиопци, индийци и скити, и множество араби познаха твоята мъдрост, отче, и прославиха Христа, Който в тебе Се прославя.

Изпълнен с духовна благодат и произхождайки от пастирски земи подобно на Йаков, Давид и Мойсей, ти се показа като водач на словесните паства, о, блажени.

Богородичен: Пречиста Богородице, радвай се! О, Всепочитана, вместила в утробата си невместимия Бог, изпроси от Него да бъдат избавени от тежки обстоятелства тези, които Те възпяват.

Песен 3

Ирмос: Утвърди ме на непоклатимия камък на Твоите заповеди, Христе, и ме просвети със светлината на Твоето лице, защото няма по-свят от Тебе, Човеколюбче.

Утвърди, Благий, това, което Твоята десница с любов е засадила на земята, запазвайки Твоята Църква като плодовито лозе, Всемогъщи.

О, Владико, Боже на всичко, води през започващата днес година онези, които се украсяват с божествено красиви духовни дела и които с вяра Те възпяват.

О, щедри Христе, дай ми една спокойна година и ме изпълни с Твоите божествени слова, с които Се откри, когато говореше на юдеите в събота.

Богородичен: Ние винаги Те прославяме, защото Ти единствена прие свръхестествено и отвъд човешкото разбиране благодат в утробата си и без промяна роди Христа нашия Бог.

Ирмос: Лъкът на силните изнемогна, а немощните се препасаха със сила, затова в Господа се утвърди моето сърце.

Укрепени от силата на Всемогъщия, вие потъпкахте силата на противника; затова бяхте увенчани от Христа като победителки.

Чрез божествената сила на Христа устата на зверовете станаха безсилни и, почитайки Бога, вие невредими се избавихте, богоносици.

Обожвани чрез богосъзерцанието, вие отхвърлихте студенината на многобожието и достигнахте до топлината на небесната слава, страстоносици.

Богородичен: Благочестиво Те проповядваме, знаейки Те като най-истинска Майка Божия, Всенепорочна; защото чрез Теб Творецът благоволи да Се приобщи към нас.

Ирмос: Всели в сърцата на рабите Си Твоя страх, Господи, и бъди наше утвърждение, защото Теб наистина призоваваме.

Бързо бягайки от зимните досади на демоните, ти се устреми към своята спасителна обител, Симеоне, откъдето получи неувяхващия и вечен живот.

Радвайки се, ти склони послушното си ухо към благославящия те Владика, о, всеблаги, и така намери блажения живот.

Ти прие семето на Словото в браздите на своето сърце и като го напои със сълзи, пожъна изобилно зърното на добродетелите.

Богородичен: Ти неизказано зачена Спасителя и Господа, Избавящ от беди нас, които истинно Те призоваваме, Богоневесто.

Кондак на Новолетието, глас 8, под.: Премудрости:

О, Христе Царю, Който живееш във висините, * Създателю и Творче на всичко видимо и невидимо, * Който Си създал дните и нощите, сезоните и годините, * благослови  сега венеца на годината, * опази и съхрани в мир Църквата, града и твоя народ, * Многомилостиви.

Седален на Новолетието, глас 8, под.: Премудрости:

Ти, Който даряваш плодородни сезони и дъждове от небето на тези, които живеят на земята, приеми сега молбите на Твоите раби и избави от всякаква нужда Твоя град, защото милосърдието Ти наистина се проявява във всички Твои дела. Затова благослови нашите влизания и излизания, изправи делата на ръцете ни и дай ни прошка на съгрешенията, Боже, Който като Всемогъщ Си привел всичко от небитие в битие.

Седален на преподобния, на същия глас:

Като остави всичко земно докато още беше телесно на земята, духом стана небесен ангел, и умъртвявайки в плътта си нападащите страсти, ти се яви като истински угодник на Светата Троица, о, блажени. Затова изцеляваш страданията на немощните и с дума прогонваш злите духове чрез благодатта, Симеоне преблажени; моли Христа Бога да даде прошка на прегрешенията на тия, които с любов почитат твоята свята памет.

Слава, седален на св. жени, глас 1, под. Гроб Твой: Агници разумни, след като завършихте попрището и вярата опазихте, чрез мъченичеството дойдохте с вяра при Агнеца и Пастира. Затова, величаейки Христа, досточудни, днес ние радостно възхваляваме вашата свещена памет.

И ныне, Богородичен, глас 1: Напътствай ни в пътя на покаянието, * защото ние всякога се заблуждаваме в безпътиците на злините * и гневим Преблагия Господ, * Благословена Мария, не познала брак, Прибежище на отчаяните хора и Божия Обител.

Песен 4

Ирмос: Разбрах Твоя промисъл, Всесилни, и със страх Те прославих, Спасителю.

В началото на годината Твоят народ Ти принася жертви, Спасе, славословейки Те с ангелски песнопения.

Като Човеколюбец, удостой тези, които започват годината, да я завършат угодно на Тебе, Христе.

Единствен Вседържителю Господи, като умириш света, с благословени години го дари.

Богородичен: Нека сега всички да възпеем Богородица като Пристанище на нашите души и наша непоколебима Надежда.

Ирмос: Седящ в славата на божествения престол, на облак лек дойде Пребожественият Иисус, носен на нетленната длан – Богородица, и спаси ония, които викат: „Слава на Твоята сила, Христе!”.

Претърпели мъчения и унищожаване на телесните ви членове по различни начини – прободени с меч, заклани и хвърлени в огън, вие наследихте небесните селения, наслаждавайки се на Дървото на живота, досточудни.

Небесните войнства се удивиха на подвига на блажените девици, защото с женското си естество те победиха врага, укрепени от силата на Този, Който възсия от Жена.

Като отхвърлихте цялата суета на света, вие се прилепихте към Единия Бог с цялата си душа, затова понесохте мъките на въздържанието и на страданията, о, търпеливи Христови невести.

Носейки Кръста като най-могъщо оръжие, вие се изправихте срещу опълчението на противника и отнесохте победата заедно с Христа, Който победи света със Своята божествена сила.

Богородичен: Този, Когото роди в две природи, Всенепорочна, слезе в утробата Ти като дъжд върху руно, както изрече някога богословесният пророк. Към Него ние викаме с глас: „Слава на Твоята сила, Христе!“.

Ирмос: Чух вест от Тебе, Господи, и се уплаших; размишлявах за делата Ти и прославих Твоята власт, Господи.

Полагайки основите на въздържанието си не върху пясък, а върху най-дълбоките си трудове,  преблажени, ти издигна непоклатим стълб от добродетели.

Принуждавайки тялото си да живее в сурова обител, ти прикова духа си със страх Божи и придоби жилище от божественото наследство, преподобни.

Ти укроти скритите телесни страсти, пребогати отче, и лежейки в гной и червеи, придоби благоухание.

Подражавайки на Животворния Мъртвец в доброволното си страдание, ти се посели жив в тъмен ров като в гробница.

Богородичен: Пречиста Мария, винаги моли Бога, Когото роди, да даде на Твоите раби опрощение на греховете.

Песен 5

Ирмос: Бодърствайки нощем Те възпяваме, Христе, съ-безначален на Отца и Спасител на нашите души, подай мир на света, Човеколюбче!

Христе, Който изпълваш всичко с благост, дай на рабите Си година с благоприятно време, увенчана с плодородие и благословени трудове.

Годишно възнаграждение, обръщане към по-добро и мирни времена дари на нас, които Те признаваме за Слово Божие, уподобило Се на човеците.

Ти дойде на земята, възвестявайки от Отца освобождение на пленниците, изцеление на слепите и благоприятно време, Събезначални Сине на Отца.

Богородичен: Нашите надежди и нашето желание възлагаме на Теб, Пречиста Богородице, да омилостивиш към нас Този, Когото роди, о, Дево.

Ирмос: Нечестивите няма да видят Твоята слава, Христе Човеколюбче, а ние, които от ранна утрин Те възпяваме, Единородно сияние на Отца.

На истинския Агнец и Пастир се принесохте като непорочни агници, приятни всесъжения и жертви и най-богати приноси, о, мъченици.

Телесно умъртвени, оживяхте духом за Онзи, Който умъртви силата на смъртта, о, мъченици, защото подражавахте на Неговите Кръст, смърт и доброволно страдание.

Имайки един ум, макар и в много тела, разкъсвани от различни рани и горени с огън, богомъдрите изповядваха единствения Господ Иисус.

Богородичен: Въздигни мен, падналия в ямата на изкушенията, и ме изправи, едничка Всенепорочна, родила Кормчията Бога, Който по Своята благост пръв съедини разнородните природи.

Ирмос: Просвети ни с Твоите заповеди, Господи, и чрез Твоята висока мишца, Човеколюбче, дай ни Твоя мир. 

Христос те показа като нов Даниил, Симеоне, защото от ямата на диви зверове Той те върна невредим чрез видението на игумена.

Отдавайки се изцяло на Господа, ти подложи се на бури, студ и зной, и на злобата на противника.

Ти се показа като нов Мойсей и Илия, като през целия си живот само веднъж приемаше храна в цялата Четиридесетница, преподобни.

Препасан с въже като със златна огърлица, ти се показа като човек обхождащ небесата с божествени криле, преподобни Симеоне.

Богородичен: О, пречиста Мария, не познала брак, моли непрестанно Твоя Син и наш Бог да изпрати на нас, верните, Своята велика милост.

Песен 6

Ирмос: Ти спаси пророка от кита, Човеколюбче; моля се и мен да изведеш от дълбината на греха.

О, Владико, с началото на годината дай ни да започнем живот, угоден на Тебе.

Щедри Спасе, покажи нас, които Те възпяваме, изпълнени с духовни дни в изучаването на Твоя закон.

Богородичен: Всенепорочна Богородице, Която роди Господа, избави от беди нас, които Те възпяваме, Пречиста.

Ирмос: Предизобразявайки в утробата на кита тридневното Ти погребение, пророк Йона викна, молейки се: „Избави ме от тлението, Иисусе, Царю на силите!“.

Виждайки разранен и стъпкан от жените онзи, който в древност я изгони от рая чрез измама, прамайката ни Ева сега божествено се радва.

Прилежно съединявайки въздържанието си със страдание, вие сега усърдно се съединихте духом с Младоженеца и с радостни души живеете в божествения Му Чертог.

Бушуващите и извисяващи се вълни на мъките не можаха да потопят корабите на мъчениците, защото направлявани от могъщата Божия ръка, те достигнаха божествените пристанища.

Богородичен: Като виждаш изпълнението на Твоите слова, Богомайко, възвеличавай най-вече Този, Който Теб възвеличи, защото сега всички родове наистина Те облажават.

Ирмос: Ти, Който Се обличаш в светлината като в дреха, дай ми светла одежда, Многомилостиви Христе, Боже наш!

Христос те яви като творец на знамения и чудеса и приятно жилище на божествената благодат, блажени.

Ти издигна тялото си на своя стълб като на кръст, о, Симеоне; затова се прослави заедно с Христа, Който заради тебе издигна Се на Кръста.

След като намери пътя, водещ нагоре, чудни Симеоне, издигни до небесните висоти и тези, които вярно те възпяват.

Богородичен: Познаваме Те като Планината, Която Даниил видя и от Която Се отсече неотсекаемият Камък на вярата - Христос.

Кондак на преподобния, глас 2:

Търсейки горното, ти се съедини с горните и като превърна своя стълб в колесница огнена стана събеседник на ангелите, преподобни, непрестанно молейки се заедно с тях на Христа Бога за всички нас.

Икос: Кой човешки език може някога да изповяда с възхвала непорочното житие на Симеон? И все пак, чрез Божията мъдрост, ще възпея земните страдания и подвизи на този могъщ духовен исполин; защото с голямото си търпение той се показа като светилник за всички човеци, сияещ сред ангелските хорове; непрестанно възпявайки Христа заедно с тях и придобил чистота чрез въздържанието, той непрестанно се моли за всички нас.

Синаксар: На 1 септември започва Индикта, т.е. Новата църковна година. На този ден също почитаме нашия благочестив отец Симеон Стълпник, благочестивата му майка Марта, четиридесетте свети жени мъченици, девици и подвижници, а също и техният учител, дякон Амун; светите мъченици, братя Евод и Ермоген и сестра им Калиста; а също и паметта на Иисус Навин. По техните свети молитви, Христе Боже, помилвай и ни спаси. Амин.

Песен 7

Ирмос: Отроците, възпитани в благочестие, пренебрегвайки нечестивото повеление, не се уплашиха от застрашителния огън, но пееха, стоейки посред пламъка: „Боже на отците ни, благословен Си!”.

О, православни народи, които сега започвате годината, нека поставим начало на нашите песнопения за Христа, Царя на вечното Царство, и благочестиво да запеем: „Боже на отците ни, благословен Си!”.

Христе, Източниче на благостта, Който преди Си бил, и сега Си, и винаги ще бъдеш Господ, изпълни с Твоите добри дарове годината на всички, които Те възпяват: „Боже на отците ни, благословен Си!”.

Богородичен: Като раби, молещи своя Господар, ние представяме пред Тебе Твоята Пречиста Майка, о, Христе, за да избавиш от всяко зло обстоятелство Твоя народ, който пее: „Боже на отците ни, благословен Си!”.

Ирмос: Ти спаси в огъня Авраамовите отроци и уби халдеите, които бяха праведно застигнати от този съд; о, всевъзпяван Господи, Боже на отците ни, благословен Си!

Колко непобедима бе твоята мъдрост, богоносни Амуне! Защото, като водач на хора на девиците, ти не се уплаши от мъченията, завършвайки живота си с тях; и като дякон, посветен в тайните на божествената слава, пееше: „Всевъзпяван Господи, Боже на отците ни, благословен Си!“.

Като мъдър невестоводител, с мъжествени слова ти помаза мъчениците, като ги подканяше да гледат към Жениха и да понасят болките на плътта, зовейки: „Всевъзпяван Господи, Боже на отците ни, благословен Си!“.

„Да не се леним! Ето, отвори се арената, девойки; нека мъжествено излезем! Христос протяга към нас венци, нека не жалим телата си!“ – така говореха една на друга храбрите жени и към Господа зовяха: „Всевъзпяван Господи, Боже на отците ни, благословен Си!“.

Богородичен: Благословен е Плодът на Твоята благословена утроба, Когото небесните войнства и човешките множества благославят, и Който ни избави от древното проклятие, Благословена.

Ирмос: Благочестивите отроци във Вавилон не се поклониха на златния истукан, но оросявани в огнената пещ, пееха такава песен: „Превъзнасян Боже наш и на отците ни, благословен Си!“.

Ти прекрати сушата за съмняващите се и им отвори дверите на дъжда и с молбите си възпря треперещата земя, учейки човеците да викат: „Боже на нашите отци, благословен Си!“.

Като най-величествен светилник на Църквата и най-сияйно слънце, Симеоне, ти сияеше, разпръсквайки навсякъде своите лъчи, учейки човеците да викат: „Боже на нашите отци, благословен Си!“.

Реки от хора се стичаха отвсякъде, събирани в градината на твоето въздържание, угодниче Христов, и се учеха от теб да викат: „Боже на нашите отци, благословен Си!“.

В древност Христос почиваше в обятията на стареца Симеон, а сега с невидимата Си сила Той Се упокои в скрижалите на твоето сърце, преподобни Симеоне. Затова си викал: „Боже на нашите отци, благословен Си!“.

Богородичен: Пречиста Дево, подобаваше от Тебе да излезе Този, Който безсеменно Се въплъти от Тебе, защото по чистота Ти се показа най-велика от всички. И викайки към Него, пеем: „Боже на нашите отци, благословен Си!“.

Песен 8

Ирмос: Възпявайте Христа Бога, Който превърна огъня в роса и спаси децата, възпяващи Го в бушуващата пещ, и превъзнасяйте Го през всички векове.

Като Творец на нашето спасение, светата Църква Ти принася начатъка на годината, Христе, зовейки: „Пейте и превъзнасяйте Христа през всички векове!“.

Творецът, Който мъдро обновява всичко, що е сътворил от нищо, по Своя воля създаде и годишните времена; затова пейте и превъзнасяйте Го през всички векове.

Да възпеем Бога, Който всичко сътвори и Който мени сезоните за многообразно благоденствие на човеците; хвалете и превъзнасяйте Христа во веки!

Богородичен: Във всяко време и сезон, ние, човешките множества православно Те възпяваме като Богородица - пречиста Дева, Богомайка и Спасение на всички.

Ирмос: Благочестивите отроци в пещта бяха спасени от Отрока на Богородица; тогава в предобраз, а сега в действителен вид Той събира цялата вселена да Ти пее: „Възпявайте Господа, творения, и Го превъзнасяйте във всички векове!”.

В прекрасни одежди, обагрени с кръвта на вашето мъченичество, се облякохте, съблекли преди това от себе си стария човек, покварен от греховете, и запяхте: „Възпявайте Господа, творения, и Го превъзнасяйте във всички векове!”.

Озарени от излиянията на изобилната светлина и божествения блясък на духовното Слънце, мъченици, вие преминахте през нощта на безбожието, пеейки единомислено и единодушно: „Възпявайте Господа, творения, и Го превъзнасяйте във всички векове!”.

Като агници, като непорочни юници, като божествени гълъбици, като доброволни всесъжения и непорочни жертви вие се принесохте на Създателя, о, мъченици, пеейки заедно: „Възпявайте Господа, творения, и Го превъзнасяйте във всички векове!”.

По заповед на най-беззаконните тирани вие бяхте подложени на несправедлива смърт, с отсечени ръце и нозе, с пръсти натрошени, бити без милост, погълнати от огън и обезглавени с меч. Затова с радост приехте богатите награди на безсмъртието.

Богородичен: О, Всечестна Богоневесто, Едничка не познала брак, жените тръгнаха след Тебе, вдишвайки благовонието на Твоето миро и наистина сега царуват с Теб, възпявайки Христа, Единородния Син, Който възсия от Твоята утроба, во веки.

Ирмос: Възпейте Господа, Който Се прослави на светата планина и яви на Мойсей тайната на Приснодевата в горящата къпина, и Го превъзнасяйте във всички векове.

Откъснал се от всякакво пристрастие, но омилостивен от немощта на майка си, след смъртта ти като жив й се яви, зовейки: „Възпявайте и превъзнасяйте Господа във всички векове!“.

Ти изцели разслабения юноша и заповяда на Филарх да вземе своя одър на раменете си, о, най-свещени, викайки: „Възпявайте и превъзнасяйте Господа във всички векове!“.

Очиствайки с Иовови страдания своята изгнила плът, ти я превърна в бисер скъпоценен, Симеоне, угодниче Христов, прославяйки Господа във всички векове.

Богородичен: Дево Богородице, Която получи радостната вест от ангела и роди Господа на славата, озарявайки света със светлина, всички ние Те възпяваме във всички векове.

Песен 9

Ирмос: Къпината, която гореше, но не изгаряше предизобрази Твоето пречисто раждане, Богородице, затова сега Те молим: угаси бушуващата пещ на изкушенията, които ни връхлитат, за да можем непрестанно да Те величаем.

Слово Божие и Сила, истинска ипостасна Премъдрост, Която мъдро поддържа и направлява всички неща, и сега устрой да бъде мирна настъпващата година за Твоите раби.

Всички Твои творения, Господи: небесата, земята, светлината, морето, водите и всичко, което е в тях, изворите, слънцето, луната, тъмнината, звездите, огънят, човеците и животните заедно с ангелите Те прославят.

Припев: Благославяме Отца, и Сина, и Светия Дух, Господа.

Троичен: Ти единствен Си предвечен като Творец на вековете, Царстващо, Едно, Неразделно Триипостасно Божество, по молитвите на Пречистата Божия Майка, покажи и тази година плодотворна за нас, Твоето наследство.

И ныне, Богородичен: Спасителю на всички, Създателю, Творче и Вседържителю на цялото творение, по молитвите на Тази, Която Те роди безсеменно, дай мир на Твоя свят и винаги съхранявай необезпокоявана Твоята Църква.

Ирмос: Ева заживя под проклятието на греха поради недъга на непослушанието, Богородице Дево, но чрез Плода на Твоята утроба от Тебе разцъфтя благословия за света; затова всички ние Те величаем.

Всеблажените жени като от извор източват потоци изцеления за нуждаещите се - те прекратяват заразите и разпръскват зноя на страстите; напояват сърцата на боголюбивите и ги правят плодородни за божествени дела.

Божественият Амун и Целзина, а заедно с тях и четиридесетте благочестиви и богомъдри жени, които пострадаха и законно бяха увенчани, сега ликуват заедно с ангелите. Нека ги облажаваме, както подобава.

Приемайки власт над врага се възвисихте и станахте подобни на ангелите; и сега свободно се наслаждавате на Дървото на живота в рая, о, невести Божии; като получихте Извора на благата, молете се за света.

Богородичен: Непорочна Отроковице, Ти се яви като вместилище на Мъдростта, одушевен Престол и Двер, превъзхождаща разбирането и на най-великия ум. Затова девиците Те обикнаха като своя Царица и Те последваха докрай, Дево Богоневесто.

Ирмос: Явеното на законодателя Мойсей в огъня на неизгарящата къпина раждане от Приснодевата за спасението на нас, верните, ние с незамлъкващи песни величаем.

Когато чрез търпението придоби власт над страстите, богоносни Симеоне, Христос те прие като причастник в Своето Царство; затова те почитаме с песни.

След като се удостои с благодатта на изцеленията от непокътнатите съкровища на Духа, богоносни Симеоне, ти даряваш изцеления на тези, които празнуват твоята памет.

Като извървя небесния път по въздуха на добродетелите, препасан със страдания, ти полетя към небесните скинии; моли се да се спасят нашите души.

Богородичен: Ти се яви като горяща, но неизгаряща Къпина, Богородице, зачевайки безсеменно Бога и Спасителя на света, Когото ние непрестанно величаем.

Светилен на Новолетието, под. Учеником:

Боже на боговете и Господи, триипостано Естество, непристъпно, вечносъществуващо и несътворено, Вседържителю и Творче на всички; пред Тебе всички падаме и Ти се молим: „Благославяйки тази започваща година, като Благ запази Твоя народ в мир, о, Щедри.“

Слава, на преподобния, същия подобен: Твоят живот, преподобни отче, сияеше като светило и просвети цялата вселена с лъчи от чудеса; защото чрез твоя стълб ти се изкачи към Бога като по стълба, до там, където наистина е крайното изпълнение на всички желания, молейки се за нас, които те почитаме, блажени Симеоне.

И ныне, на Новолетието, същия подобен: Създателю и Владетелю на цялото творение, Който в Своята власт си положил времената и годините, увенчай годишния кръг с добри благословии, о, Щедри, запазвайки Твоя народ в мир, невредим и цял, молим Те, по молитвите на Тази, Която Те роди и на божествените ангели.

Хвалитни стихири на Новолетието, самогласни, глас 3, от преп. Йоан Дамаскин:

О, предвечно Слово на Отца, Което Си по образ Божий и Си сътворило творението от нищо, Ти положи в Своя власт времената и годините, затова благослови годишния кръг с Твоята благост, като даваш мир на Твоите църкви, победи на православните християни, плодородие на земята, а на нас - велика милост.

Глас 4: Твоето Царство, Христе Боже, е Царство на всички векове и Твоето господство е от рода в род, защото Ти Си сътворил всичко с премъдрост, определяйки времената и годините за нас. Затова, като благодарим за всичко и за всички, Ти зовем: „Благослови годишния кръг с Твоята благост и ни удостой неосъдно да викаме към Тебе: Господи, слава Тебе!“.

От Андрей Пир: Твоите шествия, Боже, са велики и чудни, затова величаем силата на Твоя промисъл, защото, бидейки Светлина от Светлината, Ти дойде в Твоя окаян свят и унищожи първото проклятие на древния Адам, както Ти бе угодно, Слове; и в Твоята мъдрост Ти определи времена и сезони за нас, за да можем да прославяме Твоята благост, която върши всичко. Господи, слава Тебе!

На светите жени, глас 2, от патр. Герман: Когато утвърди вселената чрез Твоите страдания, Господи, тогава немощните се препасаха със сила, а жените се изправиха мъжествено срещу най-жестокия тиранин и спечелиха майчинска победа; и влязоха в райската наслада за слава на Тебе, Който Си роден от Жена и Си спасил човешкия род.

Слава, на преподобния, глас 2: Свещеният Симеон израстна като добър плод от добър корен, * от младенчество откърмен повече с благодат, отколкото с мляко. * И като издигна тялото си върху каменния стълб, * той възнесе своя ум към Бога * и си съгради небесно жилище чрез добродетелите; * и радвайки се в хора на божествените сили, * той стана обител на Христа * - Бога и Спасителя на нашите души.

И ныне, на Новолетието, глас 8, от патр. Герман: Христе, Слове и Боже, Който Си създал всичко с Твоята неизказана премъдрост и Си определил за нас времена и сезони: благослови делата на ръцете Си и с Твоята сила развесели верните народи, като им дадеш сила срещу варварите, защото само Ти Си Благ и Човеколюбец.

Велико славословие. Тропар на Индикта, Слава, на преподобния, И ныне, Богородичен: Радвай се, Възрадвана…

На Литургията, блаженства на 8 – песен 3 от канона на Новолетието и песен 6 от канона на преподобния.

След Апостола:

Алилуя, глас 4: На Тебе подобава песен в Сион, Боже, и към Тебе ще се възнесе молитва в Иерусалим. Стих: Ти ще благословиш годишния кръг на благостта Си и Твоите поля ще се изпълнят с тучност.

И на преподобния: Блажен е човекът, който се бои от Господа - той крепко ще възлюби Неговите заповеди.

Няма коментари:

Публикуване на коментар